Српската Влада ќе даде гаранции за ослободување на Шешељ | Правдико

Правдико

Виртуальное казино Vavada предлагает своим посетителям множество азартных игр, включая популярные слоты, рулетку и покер, а также другие развлечения. Главные достоинства Vavada - это простота использования интерфейса и обширный ассортимент игровых автоматов. Казино Vavada привлекает пользователей разнообразием бонусов и акций. Необходимо помнить о потенциальных рисках, связанных с азартными играми, и важно играть ответственно, устанавливая разумные лимиты на ставки.

   

Српската Влада ќе даде гаранции за ослободување на Шешељ

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Српската Влада е подготвена да даде гаранции за времено ослободување на лидерот на Српската радикална партија Воислав Шешељ, обвинет за воени злосторства од Хашкиот трибунал, ако тој се ангажира да ги почитува условите на трибуналот, изјави вицепремиерот и претседател на Националниот совет за соработка со Хашкиот трибунал, Расим Љајиќ.

41726224-CA4C-438F-85DA-3EEC591A1D82_w308_h173

Љајиќ истакна дека српската Влада е „растревожена од најновиот развој на здравствената состојба на Шешељ“.

Лекарите соопштија дека по дијагностицираниот рак на дебелото црево се утврдени и метастази во црниот дроб на Шешељ и е неопходно тој неодложно да излезе од затвор, за да биде лекуван.

Шешељ доброволно се предаде на Трибуналот на 23 февруари 2003 година. Оттогаш тој е во затворот во Хаг, а процесот против него почнат во 2007, се уште не е завршен.

Извор: Радио Слободна Европа

Препорачуваме

Партнери на Правдико