Српски стилист уапсен поради педофилија | Правдико

Правдико

   

Српски стилист уапсен поради педофилија

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Полицијата во Нови Сад го уапсила стилистот и диџеј Срѓан Швељо под сомнение дека сексуално вознемирувал и злоупотребувал малолетни лица, пренесува хрватски „Индекс“ повикувајќи се на српските медиуми.

Швељо е уапсен во Нови Сад, каде што живее и работи од 1994 година.

Српски „Блиц“ пишува дека стилистот е уапсен откако малолетните жртви го пријавиле во полиција. Се верува дека Швељо ги злоупотребувал.

„Момчињата во полиција раскажале дека кај Швељо доаѓале како модели. Тој ги соблекувал, облекувал и ги фотографирал“, изјави за „Блиц“ извор од истрагата.

Момчињата, наводно, биле на возраст од 12 до 14 години.

Инстаграм профилот на Швељо е полн со фотографии од млади момчиња на различна возраст, од кои повеќето се помлади, тинејџери. Скоро секоја фотографија има сексуална конотација и моделите се претежно разголени.

Ова апсење доаѓа откако Игор Јуриќ, основач на фондацијата „Тијана Јуриќ“, зборуваше за јавни тајни за педофилите во Србија, велејќи дека веќе долго време има сознанија за влијателни луѓе од повеќе градови кои злоупотребувале деца. Додаде дека под чиста одговорност и свест го изјавува тоа за тие луѓе да знаат дека тој и неговите соработници имаат многу информации за нивните постапки.

Извор: Макфакс

Препорачуваме

Партнери на Правдико