Српскиот тајкун Мирослав Мишковиќ доби пет години затвор заради затајување на данок | Правдико

Правдико

   

Српскиот тајкун Мирослав Мишковиќ доби пет години затвор заради затајување на данок

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Специјалниот суд во Белград денеска го осуди на пет години затвор, и парична казна од околу 65 илјади евра, сопственикот на Делта холдингот, Мирослав Мишковиќ, бидејќи му помогнал на синот Марко да затаи данок во износ од околу 3 милиони евра, пренесуваат српските медиуми.

misko-620x402

Мишковиќ не присуствувал на изрекувањето на пресудата.

Таткото и синот беа уапсени во декември 2012 година. По повеќемесечен притвор, беа пуштени да се бранат од слобода.

Извор: еМагазин

Препорачуваме

Партнери на Правдико