Српското обвинителство нареди проширување на истрагата против Харадинај | Правдико

Правдико

   

Српското обвинителство нареди проширување на истрагата против Харадинај

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Српското обвинителство за воени злосторства достави до министерството за правда нови докази против Рамуш Харадинај. Наредбата за проширување на истрагата се однесува за дела кои не се опфатени со истрагата против Харадинај што се водеше од 2004 година и врз основа на која е распишана и потерницата против него.

До крајот на неделата се очекува доказите да бидат проследени до Франција каде што во моментов Харадинај се наоѓа во притвор.

Извор: 24 Вести

Препорачуваме

Партнери на Правдико