Српското Обвинителство покрена предистражна постапка за Ивановиќ | Правдико

Правдико

   

Српското Обвинителство покрена предистражна постапка за Ивановиќ

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Обвинителството за организиран криминал денеска започна предистражна постапка во врска со убиството на претседателот на Граѓанска иницијатива „Слобода, демократија, правда“ Оливер Ивановиќ во Косовска Митровица.

Обвинителство до Министерството за внатрешни работи и Безбедносно-информативната агенција на Република Србија поднесе барање за собирање потребни информации во правец на кривично дело тероризам, се нагласува во соопштението.

Истовремено, во текот на денот, Обвинителството одржа состанок со претставниците на овие органи, се додава во соопштението.

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, претходно денеска изјави дека убиството на Оливер Ивановиќ за Србија претставува терористички чин и дека Обвинителство за организиран криминал ќе покрене предистражна постапка и ќе достави барања до другите надлежни органи, МВР, БИА и други.

Извор: Радио Слободна Европа

Препорачуваме

Партнери на Правдико