Срспките дипломати се враќаат во Скопје | Правдико

Правдико

   

Срспките дипломати се враќаат во Скопје

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Како што вчера објави МНР, персоналот на српската Амбасада денеска се очекува да се врати во Скопје. Претседателот на Србија, пак, Александар Вучиќ, како што пренесува Танјуг, во Белград во 11 часот ќе ја прими македонската амбасадорка Вера Јовановска-Типко.

Според српското МНР, амбасадорката Душанка Дивјак-Томиќ се враќа во Скопје следната недела, на 31 август. Се очекува Томиќ да побара прием кај македонскиот премиер Зоран Заев на 1 септември.

МНР на Република Србија информира и дека министрите за надворешни работи на двете земји, Ивица Дачиќ и Никола Димитров, утре ќе имаат средба во Ниш на која по пат на дијалог ќе почнат со решавање на отворените прашања.

Извор:Макфакс

Препорачуваме

Партнери на Правдико