ССНМ и ЗНМ: Законот за стечајците ги опфати и новинарите од локалните радија | Правдико

Правдико

Виртуальное казино Vavada предлагает своим посетителям множество азартных игр, включая популярные слоты, рулетку и покер, а также другие развлечения. Главные достоинства Vavada - это простота использования интерфейса и обширный ассортимент игровых автоматов. Казино Vavada привлекает пользователей разнообразием бонусов и акций. Необходимо помнить о потенциальных рисках, связанных с азартными играми, и важно играть ответственно, устанавливая разумные лимиты на ставки.

   

ССНМ и ЗНМ: Законот за стечајците ги опфати и новинарите од локалните радија

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Самостојниот синдикат на новинарите (ССНМ) и Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ) го поздравуваат фактот што со последните измени на Законот за стечајците се опфаќаат новинарите од затворените локални јавни радиостаници кои добија статус на стечаен работник и со тоа право на месечен надоместок до пензионирање.

„Со тоа делумно се исправи една голема неправда со која се соочија нашите колеги кога преку ноќ се затворени десетици локални јавни радиостаници, а тие останаа без работа и плата“, велат од Здружението и од Синдикатот.

Министерството за труд и социјална политика ги уважи барањата на ССНМ и ЗНМ, чии претставници во август годинава се сретнаа со ресорниот министер Мила Царовска

На средбата претставниците на новинарските организации побараа новинарите стечајци од затворените локални радија да бидат опфатени со новиот Закон за стечајците.

Извор: Макфакс

Препорачуваме

Партнери на Правдико