Стефанова нема да конкурира за шефица на СЈО, бара да се донесе законот за ЈО | Правдико

Правдико

   

Стефанова нема да конкурира за шефица на СЈО, бара да се донесе законот за ЈО

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Денеска гледаме расчистување со криминалот и треба да бидеме горди на тоа. Не е важно дали е осомничениот е шеф или колега. Јас од самиот старт се оградував од Јанева, изјави денеска обвинителката од СЈО, Лиле Стефанова, по одложувањето на денешното судско рочиште за „Титаник“.

Според неа, СЈО е во најтешката состојба од основањето и апелираше политичарите да го донесат законот за јавното обвинителство.

Стефанова пред новинарите изјави и дека нема намера да конкурира за шефица на СЈО и нагласи дека нема овластување да побара каде моментално е Орце Камчев, осомничениот во „Империја“, и поради тоа потенцираше дека затоа е важно што побрзо да се донесе новиот закон.

Извор: Радио Слободна Европа

Препорачуваме

Партнери на Правдико