Столтенберг: Со нетрпение ја очекувам идната Република Северна Македонија во НАТО | Правдико

Правдико

   

Столтенберг: Со нетрпение ја очекувам идната Република Северна Македонија во НАТО

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, преку неговиот профил на „Твитер“ ја поздрави ратификацијата на преспанскиот договор во парламентот во Грција.

Тој оцени дека договорот е важен за стабилноста и просперитетот на целиот регион.

„Си нетрпение очекувам идната Република Северна Македонија да се приклучи кон НАТО“, напиша Столтенберг.

Извор: Макфакс

Препорачуваме

Партнери на Правдико