Столтенберг во Собрание, пратениците ќе гласаат за измените за следење на комуникациите | Правдико

Правдико

   

Столтенберг во Собрание, пратениците ќе гласаат за измените за следење на комуникациите

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Законите за полиција, внатрешни работи и електронски комуникации денеска ќе се најдат пред пратениците. Предлог законот за измени и дополнувања на Законот за електронските комуникации ги уредува условите и постапката за спроведување на мерките за следење на комуникациите заради заштита на интересите на безбедноста и одбраната на државата и обврските за Оперативно- техничката агенција и операторите и надзорoт и контролата на примена на мерките за следење на комуникациите.

Измените треба да ги заштитат човековите слободи и права, утврдени со Уставот и меѓународните договори.

Освен овие закони, народните избраници ќе гласаат и за утврдување на бројот на потпретседателите на Собранието, а ќе се обрати и генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг.

Препорачуваме

Партнери на Правдико