Стотици уапсени во “досега најголема“ операција против банди во САД | Правдико

Правдико

   

Стотици уапсени во “досега најголема“ операција против банди во САД

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

1.378 лица се уапсени во последните шест недели во рамки на досега најголема операција за идентификување и гонење на членови на банди.

Цел на операцијата, според претставници на имиграциската и царинската служба,се членови на банди и нивни соработници, осомничени за вмешаност во транснационални криминални активности. Тоа вклучува шверц со дрога, оружје, трговија со луѓе, убиства и рекет.

Американскиот претседател Доналд Трамп наметна построга имиграциска политика. Тој предложи побрза депортација за илегални имигранти кои не можат да покажат дека биле во земјата повеќе од две години.

Извор: Макфакс

Препорачуваме

Партнери на Правдико