Стразбур пресуди: Кичевскиот судија Билевски бил незаконски лустриран | Правдико

Правдико

   

Стразбур пресуди: Кичевскиот судија Билевски бил незаконски лустриран

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Европскиот суд за човекови права во Стразбур пресуди во корист на лустрираниот судија Драги Билески од Кичево во предметот против Северна Македонија. Билевски беше лустриран во 2010 година по 30 години судиски стаж, само една година пред да се пензионира.

Судот во пресудата што ја објави вчера утврди серија неправилности и незаконитости и потврди дека му биле прекршени човековите права на судијата кога бил прогласен за соработник на тајната полиција.

Во образложението пишува дека македонските судови не ги сослушале предложените сведоци и не појасниле зошто нивното испитување не придонело за утврдување на фактите оспорени од жалителот, туку „Управниот суд ги потврди фактите утврдени од Комисијата потпирајќи се единствено врз документите против Билески“.

Судот наведе дека Билески бил лустриран иако не бил во архивите на УБК, т.е. дека документите употребени против него не биле од архивите на разузнавачката служба. П.К., авторот што обезбедил информации за трети лица, јасно изјавил дека ги изготвил записите за Билевски според неговото толкување.

Според пресудата на судот во Стразбур, домашните судови не можеле да донесат одлука, без да ја земат предвид изјавата на сведокот П.К., кој не бил повикан лично да сведочи.

За нарачаната лустрација на кичевскиот судија, СЈО отвори предмет „Моќник“ против Антонијо Милошоски и уште 12 лица. Првиот човек на Комисијата за лустрација, Томе Аџиев, е осомничен дека делото го сторил под влијание на пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Антонијо Милошоски, кој сакал да му се одмазди на Билевски.

Извор: Макфакс

Препорачуваме

Партнери на Правдико