Струјата поскапува за 7,4 отсто | Правдико

Правдико

   

Струјата поскапува за 7,4 отсто

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Цената на електричната енергија се зголемува за 7,4 отсто.

Поскапување на струјата, како што истакнаа од Регулаторната комисија, побарале електро-енергетските компании поради кризата со коронавирусот Ковид-19, односно намалување на приходите.

Граѓаните ќе можат да продолжат да ја користат евтината тарифа во истите периоди како и досега.

Извор: Макфакс

Препорачуваме

Партнери на Правдико