Струмичанец преземал електронски материјали за детска порнографија | Правдико

Правдико

   

Струмичанец преземал електронски материјали за детска порнографија

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Секторот за компјутерски криминал и дигитална форензика поднесе кривична пријава против К.Т. (44) од Струмица поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „производство и дистрибуција на детска порнографија“.

На 21.06.2015 година Секторот регистрирал сомнителна активност на корисник со македонска ИП адреса, кој презема електронски материјали со компромитирачка содржина. Извршен е претрес во домот на пријавениот од каде е одземена компјутерска опрема со компромитирачки записи.

Извор: Нова Македонија

Препорачуваме

Партнери на Правдико