Струмичанец затаил данок за заработени 20.000 евра на Фејсбук | Правдико

Правдико

   

Струмичанец затаил данок за заработени 20.000 евра на Фејсбук

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Струмичанец заработи кривична пријава за затајување на данок за пари заработени преку продажба на услуги на „Фејсбук“, каде заработил преку 20 илјади евра.

Како што соопштија од МВР Секторот за внатрешни работи Струмица поднесе кривична пријава против Д.Д. (25) од Струмица поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „даночно затајување’’.

Во текот на 2015 година пријавениот со продажба на услуги преку социјалната мрежа „Фејсбук” остварил приход од 1.260.511 денари, којшто го примил преку брз трансфер на пари, но за таа сума не платил данок во висина од 126.051 денари и за таа сума го оштетил буџетот на Република Македонија.

Извор: Нова Македонија

Препорачуваме

Партнери на Правдико