Студентите со субвенциите ќе може да купуваат храна и од продавница | Правдико

Правдико

Виртуальное казино Vavada предлагает своим посетителям множество азартных игр, включая популярные слоты, рулетку и покер, а также другие развлечения. Главные достоинства Vavada - это простота использования интерфейса и обширный ассортимент игровых автоматов. Казино Vavada привлекает пользователей разнообразием бонусов и акций. Необходимо помнить о потенциальных рисках, связанных с азартными играми, и важно играть ответственно, устанавливая разумные лимиты на ставки.

   

Студентите со субвенциите ќе може да купуваат храна и од продавница

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Со износот од 2.400 денари, што Министерството за образование и наука од октомври ќе им го уплаќа на студентите за субвенциониран оброк, ќе може да се плаќа кај кој било трговец. Средствата ќе се уплаќаат директно на трансакциска сметка на студентите што ги исполнуваат законските услови, соопшти Министерството за образование и наука.

Од таму појаснуваат дека оваа новина е предвидена поради пандемијата и евентуалните рестриктивни мерки наесен.

„Сега мерките се релаксирани и угостителските објекти работат, но не знаме што ќе се случува во наредните месеци кога можеби ќе имаме нови рестриктивни мерки, а токму тогаш студентите ќе ги добиваат средствата. Затоа, со законските измени овозможуваме ова право да се оствари независно од пандемијата и оброците да се обезбедуваат и од продавници“, велат од МОН.

Првично усвоеното законско решение предвидуваше средствата да се користат исклучиво во угостителски објекти. Но, со предлог-закон е направена измена – средствата да се користат и во продавници, а препораката е да бидат наменети за набавка на храна.

Според пресметките на МОН, финасиска поддршка се предвидува за речиси 40.000 студенти што ќе го користат ова право за што на годишно ниво се обезбедени околу 15 милиони евра.

Извор: Макфакс

Препорачуваме

Партнери на Правдико