Суд во Јордан укина закон со кој се штитеа силувачи | Правдико

Правдико

   

Суд во Јордан укина закон со кој се штитеа силувачи

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Судот во Јордан го укина законот со кој се штитеа од казна затвор, луѓе кои извршиле силување на жена. По долги години кампања од страна на жени активисти како од муслиманска така и од христијанска религија, јорданската влада го одзеде членот 308 од законот.

Новата промена, според приврзаниците на организациите за заштита на правата на жртвите, ги штити честа и угледот на жртвата.

Претходно силувач можеше да се ожени со својата жртва, само ако таа е на возраст меѓу 15 и 18 години. Потоа, во февруари годинава, кралска комисија предложи законот да бидe укинат во целост.

Сепак, борбата за ставање крај на ваквата состојба во другите земји од Блискиот Исток е далеку од завршена.

Извор: Макфакс

Препорачуваме

Партнери на Правдико