Судењето за „27 април“ продолжува со сведочење на пратеници | Правдико

Правдико

   

Судењето за „27 април“ продолжува со сведочење на пратеници

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Со сослушување на пратеници од претходниот собраниски состав, денеска во Основниот кривичен суд Скопје продолжува судењето за организаторите на настаните од 27 април 2017 година во Собранието.

Обвинети во овој предмет се поранешниот собраниски спикер, Трајко Вељаноски, ексминистрите за транспорт и врски и за образование, Миле Јанакиевски и Спиро Ристовски, како и поранешниот директор на УБК, Владимир Атанасовски. Тие се товарат дека сториле кривично дело „терористичко загрозување на уставниот поредок и безбедноста”.

На предлог на одбраната на поранешниот собраниски спикер Трајко Вељановски, на денешното рочиште треба да бидат сослушани пратениците Илија Димовски, Зоран Илиоски, Лилјана Кузмановска, Благој Деспотовски, Слаѓана Митовска и Весна Пемова.

И на последното рочиште за случајот исказ даваа сведоци на одбраната на Вељаноски и пред судот тврдеа дека „не постоел план за насилство во Собранието на 27 април 2017 година“.

Предметот се наоѓа во доказна постапка и го води судијата Илија Трпков, а застапник на обвинението е Вилма Русковска.

Извор: Радио слободна Европа

Препорачуваме

Партнери на Правдико