Судењето за Латас е одложено за мај по барање на адвокатите | Правдико

Правдико

   

Судењето за Латас е одложено за мај по барање на адвокатите

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Рочиштето за предметот „Тревник“  на специјалното јавно обвинителство за бесправна градба на викенд-куќи во Зелениково, во кој првообвинет е новинарот Драган Павловиќ – Латас, по барање на адвокатите е одложено за 16 мај.

Од обвинението на СЈО пишува дека три лица бесправно граделе три викенд-куќи во општина Зелениково. Според доказите на СЈО, меѓу кои и сателитски снимки, вештачење, како и друга документација, овие градби биле започнати во 2011 година, а одобрение за нивното градење од Општината е добиено во 2013 година кога веќе биле завршени.

Извор: Макфакс

Препорачуваме

Партнери на Правдико