Судењето за Мариглен повторно одложено – следното рочиште в година | Правдико

Правдико

   

Судењето за Мариглен повторно одложено – следното рочиште в година

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Во кривичниот суд во Скопје повторно беше одложено судењето за Мариглен Демири од шарената револуција. Причина се притворските предмети по кои постапува судијката Славица Андреевска.

За ова судење, кое се суди во скратена постапка, две и пол години се одлагаат рочиштата, а се промени и судијката. Демири е обвинет дека ја оштетил Народната канцеларија на претседателот на Рекорд на протестите во април 2016 година по аболицијата што ја прогласи Ѓорге Иванов.

Од Јавното обвинителство претходно за „Макфакс“ одговорија дека обвинителите биле презафатени и затоа не се појавувале на рочиштата.

Следното рочиште е закажано за 30 јануари 2019. За истиот предмет се обвинети и Здравко Савески и Владимир Куновски од Левицата.

Извор: Макфакс

Препорачуваме

Партнери на Правдико