Судијата Џолев бара дисквалификација на колегата Панчевски од трката за претседателот на скопска „единица“ | Правдико

Правдико

   

Судијата Џолев бара дисквалификација на колегата Панчевски од трката за претседателот на скопска „единица“

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Судијата Иван Џолев, кој е инаку едн од кандидатите за претседател на Основниот суд Скопје 1 – Скопје, или популарната „едииница“, во четвртокот поднел претставка до Судскиот совет на РМ, со којашто рагира и бара Судскиот совет да донесе одлука за дискфалификација на Владимир Панчевски во трката за прв човек на Основниот суд Скопје 1.

sudstvo_1-1-768x432

Тој во допис, за кој Макфакс информираше во четвртокот, се наведува дека Советот е должен тоа да го стори , имајќи предвид дека Владимир Панчевски не ги поседувал потребните квалификации. Според законот, претседател на суд се избира од редот на тие кои во изминатите две години имаат највисоки оценки и имаат најголем број бодови.

Џолев, исто така, наведува дека за време на распишување на конкурсот, како што е и пропишано, Панчевски не ги поседувал потрбните квалификации за да се кандидира за претседател на суд, бидејќи последната изречена оценка од Судскиот совет за Панчевски за 2014 година е тројка.

Токму поради оваа законска пречка, Судскиот совет, на чело со Зоран Караџовски, направил преседан за да го одржат Владимир Панчевски во трката-извршија вонредно оценување и на Панчевски му дадле на затворена седница висока оценка.

Но и покрај тоа, останува законската основа дека Владимир Панчевски морал да има висока оцена на денот на распишување на конкурсот, а не потоа.

На Панчевски, противкандидат за фотелјата во скопска „единица3 му е колегата Иван Џолев. Инаку. додека Панчевски раководеше со Кривичниот суд, судот го тресеа низа скандали и нарушени меѓучовечки односи. Екс-претседателот беше актуелен во јавноста и во случајот со дивоградба која изгради во строгиот центар.

Судијата Џолев реагира бидејќи токму Судакиот совет, на седница, наводно му ја поправил „тројката” којашто истиот Совет претходно му ја додели на кандидатот Владимир Панчевски. Џолев реагира дека Судскиот совет извршил преоценување со цел на Панчевски да му се поправи оценката и така да го одржи во трката за претседател на скопска „единица”.

Имено, Панчевски, кој за 2014 година имаше оценка 3, беше вонредно оценет со повисока оценка, но не за цела година, туку за период од само девет месеци, во 2015 година. На истата седница Судскиот совет му го зголемил и бројот на бодовите на Панчевски.

Со најновата реакција на Џолев, не само што се укажува на незаконско постапување, туку во исто време се намалуваат и шансите на Панчевски да добие уште еден претседателски мандат.

Судијата Панчевски изминатава година го следат серија скандали. Тој беше фатен како, преку лажни имиња, коментира на социјалните мрежи, како ја опструира работата на Специјалното јавно обвинителство, а влезе во отворена расправија со претседателката на Врховниот суд на РМ, Лидија Неделкова, со новинари и медиуми. Неговото име се вртеше по медиумите и поради неговата дивоградба во центарот на Скопје, но и поради петициите кои против него ги потпишуваа вработените во најголемиот суд во земјата.

Извор: Макфакс

Препорачуваме

Партнери на Правдико