Судијата го одби барањето за одложување на случајот ТНТ | Правдико

Правдико

   

Судијата го одби барањето за одложување на случајот ТНТ

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Судењето за уривањето на комплексот Космос „ТНТ“ на СЈО продолжува со сослушување на сведоци предложени од одбраната, откако судечкиот совет го отфрли барањето на одбраната за одложување на главната расправа до целосно решавање на состојбата со специјалната јавна обвинителка Катица Јанева, која е во притвор како осомничена за случајот „Рекет“.

Претседателот на судечкиот совет, судијата Огнен Ставрев рече дека барањата за изземање на Катица Јанева и Бурим Рустеми се отфрлаат.
Судијата Ставрев посочи дека судечкиот совет донел одлука дека барањата за изземање на јавниот обвинител за судот е недозволиво, и со оглед на тоа што не може да се одлучува по нив единственат цел е одложување на постапката.

„Судот смета дека ваквото барање е неосновано, со оглед дека станува збор за специјален јавен обвинител, кој согласно закон има целосна автономија“, изјави Ставрев.

Случајот се наоѓа во доказна постапка и го води судијата Огнен Ставрев, а застапник на обвинението е Бурим Рустеми од СЈО.

Извор: Радио Слободна Европа

Препорачуваме

Партнери на Правдико