Судијата Киро Здравев е нов претседател на Судскиот совет | Правдико

Правдико

   

Судијата Киро Здравев е нов претседател на Судскиот совет

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Членовите на Судскиот совет едногласно со 12 гласа „за“ го избраа врховниот судија Киро Здравев за нов претседател на телото што разрешува и избира судии.

Предлогот дојде од членот на Советот, Сашко Георгиев. Мандатот на новиот претседател почнува на 27 април.

Здравев го заменува досегашниот претседател Зоран Караџовски кому утре му истекува мандатот, а на таа позиција беше 3 години. На гласањето не се појави судијката Гордана Спиревска, која користела годишен одмор. На седницата е присутен претседателот на Врховниот суд, Јово Вангеловски.

За заменик-претседател е предложен Селим Адеми кому во октомври годинава му истекува мандатот како член на Советот.

Извор: Макфакс

Препорачуваме

Партнери на Правдико