Судот ги одби тужбите од СДПМ и НДМ | Правдико

Правдико

   

Судот ги одби тужбите од СДПМ и НДМ

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Управниот суд на Република Македонија ги одбил сите тужби поднесени од Социјалдемократската партија на Македонија (СДПМ) и Народното движење за Македонија (НДП) во врска со кандидатските листи за претстојните предвремени парламентарни избори на 11 декември.

17112016144449_web_upraven_sud

Партиите поднесоа тужби до Управниот суд откако Државната изборна комисија (ДИК) ги отфрли сите кандидатски листи поднесени од двете партии поради недостатоци и недоследности.

Граѓаните на 11 декември ќе избираат меѓу кандидатите на коалицијата „За подобра Македонија“ предводена од ВМРО-ДПМНЕ, опозициската коалиција предводена од СДСМ, Коалицијата за промени и правда, Коалицијата ВМРО за Македонија и Коалицијата „Алијанса за Албанците“ која ја сочинуваат Движењето за реформи – ДПА, УНИТЕТИ и НДР, како и партииите ДУИ, ДПА, ПДП, ЛП, Левица и Беса.

Од ДИК информираат дека утре ќе биде извршено жребувањето за редоследот на партиите и коалициите на гласачките ливчиња. Според роковникот за предвремените парламентарни избори, жребувањето треба да се изврши до недела 20 ноември.

Во понеделник, пак, почнува дваесетдневната изборна кампања која ќе заврши на 9 декември.

Извор: Нова Македонија

Препорачуваме

Партнери на Правдико