Судот им ги замрзна сметките и имотот на осомничените министри за земјоделство | Правдико

Правдико

Виртуальное казино Vavada предлагает своим посетителям множество азартных игр, включая популярные слоты, рулетку и покер, а также другие развлечения. Главные достоинства Vavada - это простота использования интерфейса и обширный ассортимент игровых автоматов. Казино Vavada привлекает пользователей разнообразием бонусов и акций. Необходимо помнить о потенциальных рисках, связанных с азартными играми, и важно играть ответственно, устанавливая разумные лимиты на ставки.

   

Судот им ги замрзна сметките и имотот на осомничените министри за земјоделство

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

На барање на Обвинителството за гонење за организиран криминал и корупција, судот им ги замрзна сметките и имотот на осомничените министри за земјоделство, потврдуваат од таму за ,,Макфакс”.

Поранешните министри Михаил Цветков и Христијан Делев завршија во притвор, а ексминистерот Ацо Спасеновски поради нарушено здравје е во куќен притвор. За Љупчо Димовски во текот на неделата ќе биде одржано рочиште за притвор, ако Собранието му го одземе имунитетот.

Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција отвори истрага против нив постои основано сомнение дека сториле кривично дело ,,злоупотреба на службената положба и овластувањето при јавни набавки”.

Тие се осомничени дека во својство на министри за земјоделство, шумарство и водостопанство и нивни заменици во одреден период склучувале договори за закуп на земјоделско земјиште, кои не ги раскинувале иако закупувачите не го плаќале надоместокот за закуп. Станува збор за досега утврдени 584 договори за закуп на земјоделско земјиште на разни локации во државата. На овој начин му била предизвикана штета на буџетот на Република Македонија во износ од 88.467.607 денари (над 1,4 милион евра).

Извор: Макфакс

Препорачуваме

Партнери на Правдико