Судот не му дозволи на Јохан Тарчуловски да го следи обраќањето на Столтенберг во Собранието | Правдико

Правдико

   

Судот не му дозволи на Јохан Тарчуловски да го следи обраќањето на Столтенберг во Собранието

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Судот не му дозволи на пратеникот Јохан Тарчуловски, кој се наоѓа во куќен притвор, да го следи утрешното обраќање на генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, во Собранието.

„Постапувајќи по барање на обвинетиот Ј.Т. да добие дозвола од судија на претходна постапка да се оддалечи од местото каде што ја издржува мерката куќен притвор како би можел да присуствува на обраќање во Собранието на Р.М., судијата на претходна постапка, м-р Ненад Савески, кој постапува по барањето, го извести лицето дека не му се дозволува да се оддалечи, на одредено време од местото каде што ја издржува изречената мерка“, соопшти Основниот суд Скопје 1.

Оттаму велат дека ваквата одлука е донесена во согласност со одредбите од член 163, став 2 од ЗКП, според кои, поднесеното барање на обвинетиот не претставува исклучок од законската одредба. Член 163, став 2, точка 1 и точка 2 од ЗКП гласи: „На лицето против кое е определен куќен притвор судот може, по исклучок, да му определи да се оддалечи за определено време од станот или од друг простор ако тоа е потребно за лекување или тоа го бараат посебните околности поради кои може да настапат штетни последици за животот, здравјето или имотот на лицето или неговите блиски“.

Извор: Макфакс

Препорачуваме

Партнери на Правдико