Правдико

   

Судот одреди притвор за Јанакиески и седуммина осомничени

© Copyright 2020 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Судија на претходна постапка им одреди мерка притвор од 30 дена на поранешниот министер за транспорт и врски Миле Јанакиески и седуммина осомничени во предметот познат во јавноста како Шпански скали. Од Основниот суд Скопје 1 вечерва информираат дека за две осомничени е одредена мерка за претпазливост додека за останатите осомничени е одредена мерка притвор од 30 дена.

„Судот смета дека се исполнети условите од член 165 став 1, точка 1 и 2 задел од обвинетите и точка 1, 2 и 3 за другиот дел од обвинетите, односно опасност од бегство, влијание на сведоци и можност да се повтори делото“, се вели во соопштението.

Меѓу приведените се и Димитар Димовски, вработен во министерството за транспорт и член на Извршниот комитет на ВМРО ДПМНЕ и Дејан Митревски претседател на општински комитет на партијатаво Аеродром. Тие се осомничени за злопотреба на службена должност со што како што тврди обвинителството е оштетен буџетот од 2, 6 милиони евра. Станува збор за малверзација со државно земјиште од над 26 илјади метри квадратни во центарот на Скопје.

Извор: Радио слободна Европа

Партнери на Правдико