Судот повторно ги одби бомбите како доказ во „Топлик“ „Тендери“ и „Тортура“ | Правдико

Правдико

   

Судот повторно ги одби бомбите како доказ во „Топлик“ „Тендери“ и „Тортура“

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Кривичниот суд повторно ги одби „бомбите“ како доказ во случаите на СЈО „Тендери“, „Топлик“ и „Тортура“.

Во образложението пишува дека од списите на предметот се издвојуваат доказите предложени со листата на обвинението, и тоа аудиоснимки од телефонски разговори, како докази прибавени на незаконит начин со кршење на слободите и правата утврдени со Уставот на Р Македонија.

Против овие неправосилни решенија, дозволено е право на жалба во рок од 3 дена до Апелациониот суд – Скопје.

СЈО ќе се жали до Апелација – бара бомбите да бидат доказ во постапката

Извор: Макфакс

Препорачуваме

Партнери на Правдико