Судот во Москва одби да ја ослободи украинската пилотка | Правдико

Правдико

   

Судот во Москва одби да ја ослободи украинската пилотка

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Апелациониот суд во Москва го отфрли предизвикот на украинската пилотка која штрајкува со глад, Надја Савченко против периодот на продолжување на нејзиниот притвор, потврдувајќи ја претходната одлука притворот да биде до 13 мај.

5607E254-E94B-4064-BCE6-8CD44CA901A1_w308_h173

Савченко во јуни беше фатена од страна на проруските сепаратисти во источна Украина и беше пренесена во Русија. Во Русија таа е обвинета за вмешаност во минофрлачки напад во кој загинаа двајца руски новинари во конфликтот меѓу проруските сепаратисти и владините сили на Украина.

Во јануари, Савченко дополнително беше обвинета за нелегално поминување на границата. Савченко ги негира обвинувањата, велејќи дека таа била киднапирана на украинска територија и нелегално префрлена во Русија.

Извор: Радио Слободна Европа

Препорачуваме

Партнери на Правдико