Судот за злосторства на Косово ќе биде во Холандија | Правдико

Правдико

   

Судот за злосторства на Косово ќе биде во Холандија

© Copyright 2020 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

0,,17449008_303,00Седиштето на Специјалниот меѓународен суд за воени злосторства во Косово ќе биде во Холандија, а неговото формирање не може да се очекува пред следното лето, пренесе Танјуг, повикувајќи се на изјава на холандскиот амбасадор во Приштина, Роберт Бош.

– Холандија позитивно одговори на барањето за формирање на овој суд, што соодветствува на нејзините амбиции да биде светски центар на правосудството, но за реализацијата на овој проект, пред се, е потребна одлука на косовскиот Парламент, рече Бош за косовската телевизија РТВ21.

Амбасадорот забележа дека политичката криза во Косово, каде пет месеци по изборите уште нема активен Парламент и Влада, го одлага решавањето на овој проблем.Тој подвлече дека формирањето на судот не може да се случи без уставни измени и одобрение од Парламентот, по што треба да се склучи спогодба со Холандија.

Препорачуваме

Партнери на Правдико