Судската администрација на протест, поддршка и од судиите од Кривичниот суд | Правдико

Правдико

   

Судската администрација на протест, поддршка и од судиите од Кривичниот суд

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Судската администрација во сите судови низ државата денеска протестираше против одлуките на Судскиот буџетски совет, кои се однесуваат на нерамномерното зголемување на додатоците на плата и на неисплатата на платата на дел од учесниците во штрајкот од 2016 година.

Според проценките на Синдикатот на УПОЗ и на Здружението на судска администрација, кои го организираа денешниот протест, судиите зеле додаток на плата од 6.000 до 9.000 денари, а судската администрација од 750 до 1.000 денари.

Од УПОЗ и Здружението на судски службеници бараат да имаат и свој претставник во Судскиот буџетски совет и во Советот на судска служба, како и поинаква дефиниција на позицијата на судската служба.

Доколку не наидат на разбирање од страна на Судскиот буџетски совет, најавуваат дека ќе ги искористат сите форми на притисок.

Колегиумот на судии и Здружението на судии од Основниот кривичен суд во Скопје денеска им дадоа поддршка на судските службеници.

Судијата Иван Џолев, претседател на Кривичниот суд рече дека судските службеници заслужуваат повисоки плати и примања.

И покрај протестот, како што информираа од Кривичниот суд, денеска се работи без застој.

Извор: Радио слободна Европа

Препорачуваме

Партнери на Правдико