Судската администрација порача: Работа имаме, праведност немаме | Правдико

Правдико

   

Судската администрација порача: Работа имаме, праведност немаме

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Судската администрација денеска излезе на протест пред Министерството за правда. На големиот протест уште еднаш побараа средба со министерот Валдет Џафери за да почнат преговори за исполнување на нивните барањата.

sudska-administracija-4-860x680

Судската администрација бара промена на два члена од Законот за судски службеници, со кои се изедначуваат платите и додатоците со другите вработени во судовите.

Доколку министерот и денеска одбие да се сретне со претставниците на судската администрација, од него ќе побараат оставка.

Судската администрација штрајкува веќе еден месец, но досега институциите одбиваа да се сретнат со нивните претставници.

Извор: Мета

Препорачуваме

Партнери на Правдико