Судскиот Совет донесе одлука за суспензија на приведените судии | Правдико

Правдико

   

Судскиот Совет донесе одлука за суспензија на приведените судии

© Copyright 2020 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.
Osnoven-sud-Skopje-1

Судскиот Совет  на седница одлучи за суспензија на судиите приведени во вчерашната полициска акција „Jустиција“.

Доцна синоќа заврши сослушувањето во Кривичниот суд. Судиите и стручните соработници се товарат за несовесно работење со што го оштетиле буџетот за над 1 милион евра.

Приведени се 25 лица од Основниот суд Скопје 1- оддел за прекршоци, од кои 14 судии, поради несовесно работење во службата со што го оштетиле буџетот на државата за околу 68 милиони денари.

Сомнението е дека во текот на 2010 година, до нив биле доставени предмети -барања за поведување на прекршочна постапка, кои биле земени во работа во текот на 2012/13 година. По предметите биле донесени пресуди со определени парични казни, а не биле доставени на извршување, се наведува во соопштението на Јавното обвинителство.

 Поврзани статии:

Препорачуваме

Партнери на Правдико