Судскиот совет избра в.д. претседатели на Врховен и на Кривичен | Правдико

Правдико

   

Судскиот совет избра в.д. претседатели на Врховен и на Кривичен

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Судијката, Татјана Михајлова која треба да го води предметот што го покрена Специјалното јавно обвинителство против поранешниот премиер, Никола Груевски, е избрана в.д. претседател на Основниот суд Скопје 1, а судијката Снежана Бајлозова за в.д претседател на Врховниот суд.

sudija2

Ваква одлука донесе Судскиот совет на денешната седница којашто беше одржана за избор на привремени претседатели на најзначајните судови.

Бајлозова беше избрана летово за судија во Врховниот суд, а претходно судеше предмети во Апелациониот суд во Скопје. Таа е и еден од кандидатите за избор на редовен претседател во највискиот суд, Врховен суд, заедно со актуелната претседателка, Лидија Неделкова, поранешниот претседател, Јово Вангеловски и Беса Адеми.

За претседател на Кривичниот суд кандидирани се актуелниот претседател, Владимир Панчевски, Иван Џолев и Владимир Туфегџиќ. Кандидатите за избор на редовен претседател се на вонредно оценување, а според препораките на Антикорупциска, нивниот избор ќе биде извршен по Парламентарните избори.

Мандатот на Панчевски и Неделкова им заврши денеска.

Извор: 24Вести

Препорачуваме

Партнери на Правдико