Судскиот совет на 8 ноември ќе донесе одлука за избор на нов претседател на кривичниот суд | Правдико

Правдико

   

Судскиот совет на 8 ноември ќе донесе одлука за избор на нов претседател на кривичниот суд

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Судскиот совет на 8 ноември ќе ја усвои конечнaта ранг-листa на кандидатите за претседател на Основниот суд Скопје 1 по оставката на Стојанче Рибарев.

Освен ранг-листата, на дневен ред на 266. седница на Судскиот совет ќе биде и разрешувањето на Рибарев кој пред пет дена поднесе оставка. Негова замена до избор на нов претседател е судијката Деана Груевска-Илиевска.

Причините за оставката на Рибарев, како што самиот напишал во известувањето што го испратил до Судскиот совет, биле од лична природа.

В. М.

Извор: Макфакс

Препорачуваме

Партнери на Правдико