Сузбиена меѓународна криминална група што продавала хероин | Правдико

Правдико

   

Сузбиена меѓународна криминална група што продавала хероин

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Денеска во раните утрински часови, по насоки на јавен обвинител од Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција, полициски службеници од Министерството за внатрешни работи спроведоа координирана акција на 4 локации на подрачјето на Тетово, Гостивар и Куманово. Во акцијата се лишени од слобода три лица и при извршените претреси се пронајдени и одземени поголема количина на наркотична дрога кокаин и марихуана, четири ПМВ од кои две со хрватски национални ознаки, еден четирицикл и еден моторцикл, два пиштоли, поголема количина муниција, електронски уред за мешање на дрога, мобилни телефони, СИМ картички, парични средства во денари и евра, како и повеќе потврди за извршени финансиски трансакции.

Постапувајќи по кривичната пријава поднесена од страна на МВР, јавен обвинител од Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција донесе Наредба за спроведување на истражна постапка против овие лица за кои постои основано сомневање дека сториле кривично дело „Неовластено производство и пуштање во промет наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори” предвидено и казниво по чл. 215 ст.3 и кривично дело Злосторничко здружување од чл.394 од Кривичниот законик.

Осомничените, заедно со лицата кои беа лишени од слобода во Р.Хрватска и против кои е започната истражна постапка од страна на УСКОК – Ријека, создале меѓународна криминална група на која припадници станале и други лица. Секој член на групата имал својата улога во набавка, продажба, складирање, посредување во купопродажба, нудење на продажба, поседување, пренесување и понатамошната продажба на дрогата. Групата неовластено пуштала во промет наркотична дрога – хероин, на илегалниот пазар за дрога во областа на Истра, Загреб и Сплит од месец септември минатата година, а дрогата преку разни канали била пренесувана од нашата држава до територијата на Република Хрватска.

Надлежниот обвинител од Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција, ценејќи дека се исполнети законските услови до судијата на претходна постапка при Основниот кривичен суд Скопје достави предлог за определување на мерката притвор за осомничените.

На денешната акција и претходеше акцијата од 23.09.2022 година, а како резултат на повеќемесечна заедничка и паралелна криминалистичка истрага за меѓународно злосторничко здружение што се водеше во координација и соработка на Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција и Уредот за сузбивање на корупција и организиран криминалитет (УСКОК) на Р.Хрватска, со логистичка поддршка на Канцеларијата на ГИЗ.  ​Во акцијата на подрачјето на Р.Хрватска учествуваа и јавни обвинители од Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција и полициски припадници од Оддел за криминалистичка полиција, Сектор за недозволена трговија со дрога, оружје и опасни материи, притоа беа запленети 3,9 кг наркотична дрога хероин и беа лишени од слобода пет лица меѓу кои и еден македонски државјанин.

Препорачуваме

Партнери на Правдико