Сведочат заштитените сведоци за „Диво Насеље“ | Правдико

Правдико

   

Сведочат заштитените сведоци за „Диво Насеље“

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Денеска во Кривичниот суд во Скопје ќе сведочат заштитените сведоци за случајот во кумановска населба Диво Насеље.

divo-naselje-sudenje (1)

Бидејќи станува збор за заштитени сведоци, рочиштето ќе биде затворено за јавноста, односно на новинарите нема да им биде дозволено присуство.

До крајот на август рочиштата да бидат тајни бидејќи треба да се сослушаат околу 40 заштитени сведоци, а од септември повторно да бидат достапни за јавноста.

Во случајот „Диво Насеље“ обвинети се 29 лица за тероризам за случувањата на 9 и на 10 мај минатата година, кога беа убиени осум полицајци, а 14 беа повредени.

Извор: Мета

Препорачуваме

Партнери на Правдико