Сведок откри дека имало двојна фактура за машините на „Силекс неметали“ | Правдико

Правдико

   

Сведок откри дека имало двојна фактура за машините на „Силекс неметали“

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Вториот сведок на предлог на СЈО, Васил Ристовски, на денешното рочиште за случајот „Труст“ рече дека тој го овластил Василије Авировиќ да ја поднесе спорната документација за тендерот во ЕЛЕМ. На прашањето на обвинителот Артан Ајро од каде вработен во „Магрони“, фирма за дистрибуција на вода, да пополнува тендер за ископ на јаглен и јаловина за РЕК Битола, сведокот тврдеше дека Авировиќ често одел за Кратово и во „Силекс неметали СТ“ ДООЕЛ Кратово и тој знаел да пополнува тендерска документација. Обвинителот му го предочи полномошното, по што сведокот си го позна потписот.

Сведoкот тврдеше дека старите дампери на „Силекс неметали СТ“, машини кои се користат за ископ, завршиле како старо железо. „На тендерот учествувавме заедно со ‘Трансмет’ и фирмата подизведувач ВАТО“, рече сведокот пред судот. Според сведокот, во „Силекс неметали СТ“ е откриено дека станува збор за паралелна фактура за истите машини.

„И јас дома имам дампери, ама не значи дека се мои. Син ми си игра со нив, рече обвинителот на СЈО, Артан Ајро, додавајќи дека поништената фактура била ставена во тендерската документација. Во предметот на СЈО – „Труст“, првоосомничен е бизнисменот Сеад Кочан и уште две физички и три правни лица, меѓу кои и управителите на фирмите „Трансмет“, „Силекс“ и „Вато“ ДООЕЛ, за учество на тендер на Електрани на Македонија.

Обвинителството на минатото рочиште ја презентираше листата од над 1.500 докази. Одбраната побара како доказ да не се изведуваат 155 документи, како и да се изземат и аудиоматеријалите што се однесуваат на два телефонски разговори – еден меѓу Кирил Божиновски и Влатко Чинговски, а вториот меѓу Никола Груевски и Влатко Чинговски. Од СЈО посочија дека тоа се важни докази за нив и дека јавноста треба да знае што се случило. Судот не го прифати предлогот на одбраната, но и не дозволи да биде изведен доказ со диск со обработени банкарски сметки.

Според обвинението, осомничените со фалсификувани документи местеле тендери во ЕЛЕМ во вредност од 17 милиони евра. Предметот, како што информираше СЈО, е оформен врз основа на три прислушувани разговори, од кои два необјавени во јавноста од 3.8.2011 и 6.10.2011 година.

В. Маглешов

Извор: Макфакс

Препорачуваме

Партнери на Правдико