Сведокот без валидна лична карта – „Сопот“ одложен | Правдико

Правдико

   

Сведокот без валидна лична карта – „Сопот“ одложен

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Судењето за случајот „Сопот“, кое требаше да продолжи со сослушување на сведокот Рамадан Бајрами, е одложено бидејќи судот не можеше да му го утврди идентитетот. Имено, сведокот пред судот приложи лична карта, која е неважечка, поради што рочиштето беше презакажано за 20 декември.

Клучниот сведок, Бајрами, врз основа на чиј исказ се темелат претходните пресуди на минатото судско рочиште, првпат и пред јавноста изјави дека исказот го дал под притисок. Предметот „Сопот“ е отворен во 2003 година кога двајца полски војници и еден македонски државјанин загинаа кога теренско возило на НАТО нагази на мина.

Во овој случај десет лица се осудени за тероризам. Тие се товарат дека во 2003 година подметнале експлозивна направа на локалниот пат Сушево-Сопот.

В. М.

Извор: Макфакс

Препорачуваме

Партнери на Правдико