СВР Битола: Кривична пријава за шалтерски работник во АД „Македонски Пошти“ | Правдико

Правдико

   

СВР Битола: Кривична пријава за шалтерски работник во АД „Македонски Пошти“

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

mvr_objavi1СВР Битола поднесе кривична пријава против А.Б.(41) од Битола, шалтерски работник во АД „Македонски Пошти“ подружница-Битола, за сторени кривични дела „послужување“ и „фалсификување исправа“.

Пријавената во текот на мај и јуни 2014 година постапила спротивно на Правилникот за вршење на услуги во поштенскиот сообраќај, при што за приментите писма од странки наплатувала поштарина согласно важечкиот ценовник, по што ги жигосувала со поштенски жиг, а во дневните преглед на трансакции ги прикажувала како службени писма. Со што неовластено се стекнала со 2.014 денари.

Исто така во текот на 2013 и 2014 година неовластено се послужила со парични средства во износ од 20.600 денари, кои и биле доверени во службата.

Извор:МВР

Препорачуваме

Партнери на Правдико