Тачи: Ние се подготвуваме да ја тужиме Србија за геноцид | Правдико

Правдико

   

Тачи: Ние се подготвуваме да ја тужиме Србија за геноцид

© Copyright 2020 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Претседателот на Косово, Хашим Тачи, рече дека Приштина се подготвува да ја тужи Србија за геноцид на Косово.

“Тоа е процедурален аспект кој мораме да го почитуваме”, рече Тачи.

“Ние, исто така, мора да преземеме неколку процедурални чекори, кои се потребни во областа на демократијата, како и некои чекори за да се добие пристап  до неспорните правни основи на нашето право за да ја обвиниме Србија за геноцид на Косово”, рече Тачи, чиј став во средата го пренесе приштински Бота Сот.

Извор: Макфакс

Препорачуваме

Партнери на Правдико