„Таргет-Тврдина“ одложено за 3 ноември поради позитивниот тест на Мијалков | Правдико

Правдико

   

„Таргет-Тврдина“ одложено за 3 ноември поради позитивниот тест на Мијалков

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Судењето за предметот „Таргет-Тврдина“ е одложено за 3 ноември поради отсуство на обвинетиот Сашо Мијалков, кој е позитивен на коронавирусот.

Бранителот на Мијалков, Љупчо Шврговски, до судот ги достави позитивниот тест и терапијата што му е препишана.

Пред два дена рочиштето за овој предмет беше одложено бидејќи Мијалков развил симптоми на болеста. Подоцна тој во објава на социјалните мрежи ја потврди информацијата коментирајќи – ова е борба со непознат непријател, но нема предавање.

„Максимално се трудев да ги почитувам мерките и препораките на експертите, но, за жал, добив резултат кој вели дека сум позитивен на Ковид-19“, напиша Мијалков.

Во предметот „Таргет-Тврдина“, покрај Милајков, обвинети се и поранешниот началник на Петтата управа во МВР, Горан Грујевски, Никола Бошкоски, како и поранешната министерка за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска, Тони Јакимовски, Владимир Варелов од УБК и уште пет други лица од Управата.

Според обвинителниот акт, преку три системи за следење на комуникациите во УБК, во периодот од 2008 до 2015 година незаконски биле следени 4.286 телефонски броеви за кои воопшто не биле издадени судски наредби.

Комуникацијата била следена пред да бидат издадени и по завршување на траењето на важноста на судските наредби на 1.541 број или вкупно 5.827 телефонски броеви. Прислушувани биле над 20 илјади граѓани.

Извор: Макфакс

Препорачуваме

Партнери на Правдико