Телеграф Приштина: Кон крајот на ноември, Косово добива вооружени сили | Правдико

Правдико

   

Телеграф Приштина: Кон крајот на ноември, Косово добива вооружени сили

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Според планот на владата на Косово во 2015 година, трансформацијата на Косовските безбедносни сили (КБС) во вооружените сили на Косово (OSK) се очекува кон крајот на ноември оваа година, според косовските медиуми.

32b860fbf1e66f2930ad8fa499d5aa17

Претставници на општинската администрација не дадоја изјава за овој повод додека опозицијата тврди дека формирањето на вооружените сили е веќе доцна и дека понатамошното одложување е последица на владината небрежност, пренесува Телеграф Приштина.

Препорачуваме

Партнери на Правдико