Тепчка меѓу затвореници во грчки затвор, двајца мртви | Правдико

Правдико

   

Тепчка меѓу затвореници во грчки затвор, двајца мртви

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

_66570349_66570348Двајца мртви и најмалку дваесет повредени е билансот од тепачката меѓу група затвореници Албанци и државјани на арапски земји,од една и група пакистански затвореници од руга страна во познатиот грчи затвор Коридалос

Како што јави дипсииникот на МИА од Тирана, повикувајќи се на албанските медиуми,инцидентот се случил синоќа околу 21 часот.

Групата составена од Албанци и државјани на арапски земји ги нападнале Пакистанците со рачно изработени ножеви и други тврди прдмети. Убиените затвореници, според тиранската телевизија Ора њус, се Пакистанци а уште двајца од повреднеите се во критична состојба. Повредените се хоспитализирани во болницата во Тзанеио.

Инцидентот се случил неочекувано за време на вечерата, но брзо состојбата ескалирала.Мотивите се уште се непознати.

Препорачуваме

Партнери на Правдико