Тетовка во притвор по обидот да внесе хероин во земјата | Правдико

Правдико

   

Тетовка во притвор по обидот да внесе хероин во земјата

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Кумановското основното јавно обвинителство започна постапка против 33-годишна тетовка осомничена дека сторила кривично дело неовластено производство и пуштање во промет наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори.

Обвинителството постапува по кривична пријава поднесена од Царинската управа против тетовката која се товари дека на 30 април на граничниот премин Табановце при влез во земјата се обидела да внесе наркотична дрога хероин.

Имено, осомничената како патник во автобус, во преграда што се наоѓала на потпирачот за рацете и која била наменета за отпад, се обидела да скрие две најлонски пакувања замотани во хартија со наркотична дрога хероин со тежина од 13,44 грама. Дрогата бил откриена и одземена од страна на овластени царински службеници.

За осомичената е одредена мерка притвор во времетраење од 30 дена сметано од 1 мај годинава.

Извор: Макфакс

Препорачуваме

Партнери на Правдико