Тетовското обвинителство поведе постапка против 17 лица | Правдико

Правдико

   

Тетовското обвинителство поведе постапка против 17 лица

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Основното јавно обвинителство Тетово поднесе предлози за издавање казнени налози против 17 лица за непостапување според здравствените прописи за време на епидемија од член 206 став 1 од Кривичниот законик.

Обвинетите го прекршиле полицискиот час и за време на забраната се движеле на различни локации во градот, со што постапиле спротивно на Одлуката за забрана и посебен режим за движење на територијата на Република Северна Македонија. Надлежното обвинителство на судот за сите обвинети предложи парични казни во висина од по 100 дневни глоби.​

Извор: Макфакс

Препорачуваме

Партнери на Правдико