Тевдовски: Плаќање во кеш до 500 евра за намалување на сивата економија | Правдико

Правдико

   

Тевдовски: Плаќање во кеш до 500 евра за намалување на сивата економија

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Министерот за финансии Драган Тевдовски за време на денешната работна посета во Битола потврди дека од утре стапува на сила законското решение според кое во платниот промет, во кеш ќе може да се плаќа само до 500 евра.

Тој порача дека мерката се спроведува за да се намали сивата економија и затоа што со плаќање на црно, практично се прави штета на граѓаните. Според него, за таа борба има институционален капацитет.

Извор: Радио Слободна Европа

Препорачуваме

Партнери на Правдико