Тевдовски: поддржуваме решение пензонерите да не вршат регистрација во УЈП | Правдико

Правдико

   

Тевдовски: поддржуваме решение пензонерите да не вршат регистрација во УЈП

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Министерот за финансии Драган Тевдовски денеска изјави дека поддржува наоѓање решение со кое ќе се овозможи пензионерите без дополнителни приходи да немаат обврска да одат во Управата за јавни приходи со новиот проект за регистрирање на приходите.

„За да излеземе во пресрет на граѓаните, УЈП работи на решение да им се олесни на пензионерите кои немаат дополнителни приходи надвор од пензиите за практично дури и да немаат потреба да одат во УЈП. Тоа, пред се, е работа на УЈП, но јас лично поддржувам такво решение и сметам дека УЈП во моментот работи на разгледување на решение да им се олесни на пензионерите“, рече Тевдовски.

Тој посочи дека проектот што го спроведува УЈП е почнат од претходната влада и е поддржан со пари од ЕУ.

Извор: Радио слободна Европа

Препорачуваме

Партнери на Правдико