ТИ: Измените на Законот за заштитени сведоци се од голема важност за борбата против корупција | Правдико

Правдико

   

ТИ: Измените на Законот за заштитени сведоци се од голема важност за борбата против корупција

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Здружението „Транспаренси интернешнел“ изразува негодување во врска со неизгласувањето на измените на Законот за заштитени сведоци предложени од Специјалното јавно обвинителство, а за кои се расправаше и се гласаше на седницата во Собрание одржана на 4 октомври.

ti

– „Транспаренси интернешнел Македонија“ смета дека предложените измени се од голема важност за борбата против корупцијата која во моментов се случува во Македонија. Соодветната заштита на сведоци е од суштинско значење во водењето истраги во случаи на корупција. Тие по својата природа се такви што вклучуваат големи ризици за сведоците што би можеле да откријат важни информации за откривањето на криминалот. Поради тоа, нагласуваме дека Македонија мора да го направи секој можен чекор кон обезбедување што е можно поголема заштита за сведоците во ваквите истраги – се вели во реакцијата на „Транспаренси интернешнел“.

Тие ги повикуваат сите политички чинители, кои веќе претходно му обезбедиле позиција на Специјалното јавно обвинителство да ги гони сторителите на кривични дела што произлегуваат од прислушуваните разговори, сега да му обезбедат и можност соодветно да ги процесира случаите.

– Работата на оваа институција е од голема важност во борбата со корупцијата во Македонија и поради тоа сметаме дека треба да му се дадат на располагање алатките што ги има и ЈОРМ, а при тоа и да се елиминираат сите законски пречки кои можат да му попречат во работата – велат од оваа организација.

Извор: Мета

Препорачуваме

Партнери на Правдико