Тодориќ ослободен со кауција, Хрватска бара образложение од Лондон | Правдико

Правдико

   

Тодориќ ослободен со кауција, Хрватска бара образложение од Лондон

© Copyright 2020 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Со кауција од 100 илјади фунти, Судот во Лондон го ослободи сопственикот на „Агрокор“, Ивица Тодориќ кој вчера сам и се предаде на полицијата.  Одземен му е пасошот, ќе мора да носи безбедносна алка и да се јавува три пати неделно во полиција. Во Британија побегнал бидејќи во родната Хрватска не се чувствувал безбедно. По него беше издаден европски налог за апсење и распишана црвена меѓународна потерница на Интерпол.

Целосното сослушување за екстрадиција е закажано на 10 април 2018 година. Хрватскиот премиер Андреј Пленковиќ бара образложение за одлуката на Лондон. Претседателката Колинда Грабар Китаровиќ бара транспарентност.

-Јавноста мора да ја знае вистината. Свесна сум дека постојат законски ограничувања во работата на истражната комисија, но потребна ни е флексибилност за да ги менуваме законите кога постои голем јавен интерес. Треба да се изведат пред правдата оние кои го доведоа Агрокор во оваа ситуација. Ова е еден од најголемите сакндали во Хрватска со огромно влијание врз економијата, бизнисите и врз кредиторите, рече Грабар Китаровиќ.

Истрагата против 66-годишниот Тодориќ, неговите синови Иван и Анте, и уште 12 менаџери и ревизори, беше покрената поради незаконско присвојување на 152 милиона евра. Тој ги отфрла обвинувањата и тврди дека е жртва на политички прогон.

Извор: Нова ТВ

Партнери на Правдико